USTA ÖĞRETİCİ KİMDİR

USTA ÖĞRETİCİ KİMDİR

Çıraklık Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde,Okul Öncesi Genel Müdürlüğüne bağlı kurum ve kuruluşlarda,Ticaret ve Turizm Öğretimi genel Müdürlüğüne bağlı kurum ve kuruluşlarda,ek ders ücreti karşılığı çalışan, Bilgisayar, Giyim, Makine Nakışları, El Sanatları, Kuaförlük,Anasınıfı öğreticisi vb. branşlarda uygulamalı meslek eğitimi veren kişilerdir. Türkiye genelinde çalışan Usta Öğreticiler 50.000 kişi civarındadır.

İSTİHDAM ŞEKİLLERİ

Yaygın Eğitim kurumlarında öğretmen ihtiyacı sebebiyle, öğretmeni bulunmayan meslek dallarında herhangi bir kadroya bağlı olmaksızın ek ders ücreti sayılı Devlet Memurları kanununun 89 uncu maddesine göre çıkarılan 16/12/2006 tarih ve 26378 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararı eki Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen ve yöneticilerin ders ve ek ders saatlerine ilişkin esasların 9. maddesine göre geçici personel olarak istihdam edilmektedirler.

SOSYAL GÜVENCELERİ

Milli Eğitim Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri arasında 23 Mayıs 1984 tarihinde yapılan protokol neticesinde 8 saatlik çalışma karşılıkları 1(bir) gün kabul edilmek suretiyle sadece sosyal güvenceye kavuşturularak 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu ile ilişkilendirilmişlerdir. Ancak; 1475 sayılı İş Kanunu’nun 2869 sayılı Kanunla değiştirilen 61. maddesi ile bir günlük çalışma süresi 7,5 saat olarak belirlenerek sigorta primleri yatırılmaktadır. 4857 sayılı İş Kanunu’na tabi olmadıklarından emekli olmaları halinde kıdem tazminatı hakları bulunmamaktadır.

506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun ilgili maddesinde yapılan değişiklikle; uzman ve usta öğreticilerin sağlık yardımlarından yararlanabilmeleri için hastalığın anlaşıldığı yani viziteye çıkacağı tarihten önceki bir yıl içinde bir veya birden fazla işyerinde en az 90 gün; geçindirmekle yükümlü olduğu kimseler için ise en az 120 gün hastalık sigortası primi ödemeleri gerekmektedir. Çoğunluğu prim ödedikleri halde hastalık sigortasından yararlanamamaktadır. 47 yıldan önce de emekli olamamaktadırlar.

Öte yandan aylık karşılığı 15 saat ders okutan bir öğretmen bayan ise 20; erkek ise 25 yılda emekli olabilmekte ve her türlü haklardan yararlanmaktadır.

SORUNLARI

 1. Aynı mekanlarda aynı işi yapan Kadrolu Usta Öğreticiler 657 sayılı kanunun tanıdığı tüm haklardan yararlanırken, ücretlilerin sosyal güvencelerinin olmayışı, hiçbir güvenlik sisteminde tam ve açık olarak tarif edilmemiş olmaları çalışanlar arasında ayrıma neden olmaktadır.
 2. Bakanlığa bağlı her derece türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacını karşılamak amacıyla bir ders yılında 10 ayı geçmemek üzere öğretici görevlendirmesi yapılabilmektedir. Oysa statüsüz çalıştırılan ücretli usta öğreticilerin, Halk Eğitim Merkez Müdürlerinin inisiyatifleri doğrultusunda bazı illerde 6 veya 8 ay bazı illerde ise 10 veya 11 ay olarak, haftada 15 saat ya da 30 saat arasında görevlendirmeleri yapılmaktadır. Bu adaletsiz dağılım hem ücretlerde hem de SSK pirim ve gün sayılarında eşitsizliğe neden olmaktadır.
 3. Kısaca Halk Eğitim Merkezlerinde aynı işi yapan kadrolu ve ücretli çalışanlar arasında ayrım yapıldığı yetmiyormuş gibi ücretliler arasında da eşitsizlik yapılmaktadır.
 4. Yıllardır kadro tahsisi yapılmadan, ücretli usta öğreticiler sadece genelgeler doğrultusunda kamu hizmeti vermiştir. Yetişmiş, deneyimli çalışanların Halk Eğitimci sıfatıyla başarılı çalışmaları takdir görmemiştir.
 5. Yetişkin Eğitimi, Meslek Eğitimi ve bu amaçla yapılan tüm kursların önemi gün geçtikçe artmaktadır. Halk Eğitim Merkezlerinde Sosyal, Kültürel ve Mesleki Eğitim alanında düzenlemeler ve kurs merkezleri ile ilgili yenilikler bu güne kadar tam anlamıyla yapılamadığı gibi çalışanlarında Sosyal Güvenceleri göz ardı edilmiş ve mağduriyetleri devam etmiştir.

OYSA;

BİNLERCE USTA ÖĞRETİCİ ;

657 SAYILI KANUNUN 4/C MADDESİ KAPSAMINA ALINIRSA

- SOSYAL GÜVENCEYE KAVUŞACAK

- EMEKLİ OLABİLECEK

- ASGARİ YAŞAM STANDARTLARINI YAKALAYABİLECEK

- STATÜSÜ GEREĞİ ADALETSİZ GÖREVLENDİRMELER SON BULACAK

- VE EN ÖNEMLİSİ PSİKOLOJİK AÇIDAN BİR EĞİTİMCİ OLDUĞUNU HİSSEDEREK HALKINA DAHA FAYDALI HİZMETLER VERECEKTİR.

UYDD YÖNETİM KURULU

06.09.2005

YÖNETİM KURULU BAŞKANI
İLMİNUR YİĞİTOĞLUaustralian casino online

This entry was posted in Genel. Bookmark the permalink.

3 Responses to USTA ÖĞRETİCİ KİMDİR

 1. nurcan kara says:

  İNŞALLAH BU GÜZEL TEMENNİLER VE BU MADDELER BİRAN ÖNCE OLUR DA BÜTÜN İNSANLARIN YÜZÜ ŞU GÜZEL ÜÇ AYLARA GİRMİŞKEN GÜLDÜRÜLÜR İNŞALLAH.BEN AÖF 2 SINIF ÖĞRENCİSİYİM OKULÖNCESİNİ OKUYORUM NE OLUR 1 VE 2 SINIFLARDA ATANIR İNŞALLAH. ALTTAN DERS OLAYINA TAKILMA ENGELİNİ DE ORTADAN ÇIKARSANIZ BU DURUM DA DA ÇOK KİŞİ VAR BİZLERİN DE YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜRSENİZ ÇOK SEVİNİRİZ. DUYUN ARTIK BÜTÜN BU MADURİYETLERİ DE BİZ DE MUTLU OLALIM BÜTÜN HALK EĞİTİM MERKEZİN DE DE YILLARDIR ÇALIŞAN USTAÖĞRETİCİ ÖĞRETMENLER DE MUTLU OLSUN ARTIK NE OLUR SAYGILARIMLA ARZ EDERİM.

 2. meleknaz says:

  Değerli usta öğretici arkadaşlarımız birçok illerde değişik isimler altında birçok dernek kurulup birbirlerinden bağımsız hareket etmektedir.Bizler facebook ta halk eğitim merkezlerinde çalışan usta öğreticiler adı altında bir sayfa açtıkşu an sayımız 103 kişiye ulaştı bu sayfa iki gün önce açıldı.Amacımız rize kars ardahan ankara bursa değil tüm şehirlerimizdeki usta öğretici arkadaşlarımızın tek yürek olmasını sağlamaktır.Biz usta öğreticiler yürekleri ile çalışan kişileriz mücadelemize herkesi bekliyorum tek çatı altında toplanıp bir toplantı düzenleyeceğiz bizlerin varlığını kabul etmeyenler bizi görmezden gelenler görmek zorunda kalacaklar…. bu yola baş koyanlar sizleri sayfamızda görmek istiyoruz….

 3. kağan han says:

  usta öğretici nedir? ne iş yapar? kadrolu kadrosuz nasıl olur? saatlik ücret ne alır?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>